Husova cesta je dálková pěší poutní stezka. Symbolicky následuje mistra Jana Husa na jeho poslední životní pouti z Čech do Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. Vede z Prahy, místa Husova hlavního působení, přes hrad Krakovec, kde pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. Následně prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Tato poutní stezka vzniká díky česko-bavorské spolupráci RRA a Historického parku Bärnau-Tachov.
(září 2022) Husova cesta na veletrhu ITEP 2022
(srpen 2022) Putovní výstava projektu Husova cesta se zabydlela v místě více než symbolickém – v Husově domě v německé Kostnici – více informací ZDE
Prostá venkovská krajina česko-bavorského pohraničí bez davů turistů, ale především malebná zákoutí, z nichž dýchají dějiny. To čeká na pěší poutníky, kteří se vydají po vznikající stezce spojující Plzeňský kraj a bavorský Horní Falc.
Tato dálková pěší poutní stezka postupně vzniká díky projektu „Husova cesta – Plzeňský kraj a Horní Falc“, č. 288, který je financovaný z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020.
Symbolicky následuje mistra Jana Husa na jeho poslední životní pouti z Čech do Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. Začíná v Praze, v místě Husova hlavního působení. Českým venkovem vede až na česko-německou hranici, odtud pokračuje po značených stezkách napříč Německem až do samotné Kostnice.
První část celé trasy začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Odtud trasa vede podél Vltavy k soutoku s řekou Berounkou, kterou sleduje přes Karlštejn až do Berouna. Nemine ani Točník a hrad Krakovec – místo Husova posledního delšího pobytu v Čechách. Cesta dále pokračuje severním Plzeňskem a Tachovskem až do Bärnau, prvního německého města za západočeskými hranicemi. Zde můžete navštívit Historický park, muzeum v přírodě, které zachycuje dějiny všedního dne ve středověku.
Druhá část Husovy cesty se na českou část napojuje v Historickém parku v Bärnau a vede kompletně Bavorskem po trase tzv. Zlaté cesty. Trasa vede od města Bärnau přes Sulzbach až do Norimberku.O rozvoj této části Husovy cesty se stará sdružení Goldene Strasse – Via Carolina.
Závěrečná část Husovy cesty vede z Norimberku přes Ulm až do Kostnice ležící na břehu Bodamského jezera na německo-švýcarské hranici. Tato část v celé své délce kopíruje trasu Svatojakubské cesty, a proto můžete využít značení symbolem svatojakubské mušle.V Kostnici pak najdete Husovo muzeum, kde celá Husova cesta končí.
Jednotlivé úseky Husovy cesty bohužel nejsou doposud vyznačené. Chybí turistická infrastruktura i jednotná propagace. A to především v úsecích, které vedou česko-bavorským pohraničím. Hlavním cílem přeshraničního projektu proto je „Husovu cestu“ v Plzeňském kraji a Horní Falci ustanovit jako ucelený turistický produkt dálkové pěší turistiky a rozvinout zde navazující kulturně osvětové aktivity.
Trasa stezky v daném území částečně kopíruje historickou „Zlatou cestu“. Proto se hlavním německým partnerem iniciativy stal spolek Via Carolina – Goldene Strasse, který aktivně spolupracuje s obcemi na trase po celém bavorském dotačním území.
Vedoucí partner: Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje
Bavorský partner projektu: Via Carolina – Goldene Strasse e.V.
Doba trvání projektu: 1. 9. 2019 – 31. 8. 2022
Rozpočet: 209 617,50 Euro
Území realizace: Plzeňský kraj (CZ) a Horní Falc (DE)
Projekt je podpořen z prostředků EFRR a ze státního rozpočtu České republiky.
V rámci přeshraničního projektu vznikne společný akční plán k rozvoji Husovy cesty v česko-bavorském pohraničí. Trasa bude v tomto území vyznačena a doplněna vhodnými architektonickými prvky. Dále proběhnou aktivizační aktivity pro místní i různorodé vzdělávací a kulturní akce. Velký důraz bude kladen na sjednocení marketingu na české i bavorské straně hranice, a především na propojení turistických, kulturních či občanských organizací působících v obcích na trase stezky.
Tímto způsobem budou již existující iniciativy dále rozvíjeny a propagovány pod novým zastřešujícím produktem. Jejich aktivity díky tomu budou mít větší dopad co se týče území i rozmanitosti cílových skupin.
Výstava o Husově cestě ke shlédnutí
Lenka vdechla projektu Husova cesta život a dává do něj i srdce. Díky Lence můžete kráčet po stopách Mistra Jana Husa!
hlavní garantka projektu
odborný garant projektu
konzultantka
Projekt je financován Evropskou unií
Projekt je financován Evropským fondem pro regionální rozvoj