Projekty a zakázky
Naše minulé i současné projekty jsou velmi různorodé a často mají značný význam pro rozvoj regionu a přínos pro obyvatele Plzeňského kraje.
- Vše
- Výzkum, vývoj, inovace
- Vzdělávání a trh práce
- Životní prostředí
- Doprava
- Rozvoj kraje, měst a obcí
- Kultura a turismus
- Analýzy, koncepce, strategie
Přístavba a rekonstrukce DSP Kralovice
Cílem tohoto projektu je navýšení kapacity pobytových sociálních služeb v Domě sociální péče v Kralovicích a zvýšení pohodlí a komfortu místních klientů. Projekt je financován z národního programu MPSV a probíhá v letech 2019 – 2024. Součástí projektu je výstavba nové budovy, stavební úpravy stávající budovy a pořízení vnitřního vybavení.
RECIPROCITY
Projekt RECIPROCITY (Replication of innovative concepts for peri-urban, rural or inner-city mobility) je mezinárodní projekt realizovaný v rámci evropského programu HORIZON 2020. Projekt si klade za cíl přeměnit evropská města na klimaticky odolné, síťové, multimodální dopravní uzly pro chytrou a udržitelnou mobilitu.
Rekonstrukce depozitáře Studijní vědecké knihovny
Projekt spočívá v rekonstrukci původního depozitáře Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Díky projektu dojde k rozšíření kapacity prostoru na ukládání nových přírůstků knihovního fondu na dalších 30 let a současně k modernizaci způsobu ochrany knižních fondů.
Smart Akcelerátor
Smyslem projektu je podpora a rozvoj prostředí výzkumu, vývoje a inovací v regionu a zlepšování jména kraje jako inovačního a progresivního regionu. Aktivity projektu kladou důraz na zlepšení komunikace a spolupráce klíčových aktérů inovačního ekosystému, vzdělávání, mapování potřeb prostředí a podporu marketingu
Pakt zaměstnanosti
Pakt zaměstnanosti je otevřená platforma propojující zaměstnavatele, veřejnou správu a další instituce, které se v Plzeňském kraji zabývají zaměstnaností, vzděláváním a trhem práce.
Přestupní uzly a další infrastruktura pro veřejnou dopravu
Nabízíme zpracování investičních záměrů, kapacity posouzení, podporu při získání externích finančních zdrojů a řízení projektů dopravních přestupních uzlů.
Projekty na podporu třídění odpadů
Pomáháme řadě měst a obcí získat finanční pomoc národních i evropských fondů určených pro rozšíření infrastruktury zařízení pro sběr tříděného odpadu.
Rozvoj místní infrastruktury pro pěší a cyklistickou dopravu
Na základě zpracovaných koncepcí pomáháme obcím prostřednictvím podpory při získávání externích finančních zdrojů z Integrovaného regionálního operačního programu a dotačních programů Státního fondu dopravní infrastruktury zlepšit stav infrastruktury pro pěší a cyklistickou dopravu – chodníků, smíšených stezek pro chodce a cyklisty, jakož i samostatných cyklostezek.
Rozvoj regionální silniční sítě
Na základě zpracovaných analýz, koncepcí a investičních strategií pomáháme Plzeňskému kraji zlepšit stav silnic III. třídy a zejména pak II. třídy prostřednictvím řízení projektů jejich rekonstrukcí nebo novostaveb v rámci podpory Integrovaného regionálního operačního programu.
Strategické plánování, koncepce, analýzy, mezinárodní projekty
Zpracováváme analýzy, koncepce a strategie zejména v oblasti veřejné, cyklistické a pěší dopravy. Podílíme se na realizaci mezinárodních projektů zaměřených na nízkouhlíkové dopravní technologie.
Sběrné dvory
Agentura pomohla vybudovat v Plzeňském kraji již 46 sběrných dvorů. V rámci naší činnosti pomáháme obcím vyhodnotit potřebnost sběrného dvora, pořídit příslušnou projektovou dokumentaci, zajistit dotační prostředky pro výstavbu a pomoci stavbu zrealizovat a uvést do provozu.
Optimalizace systémů nakládání s odpady
Připravujeme plány odpadového hospodářství a zpracování technicko-ekonomických studií, jejichž cílem jsou formulace návrhů optimalizace systému sběru a nakládání s komunálními odpady.
Environmentální výchova v Plzeňském kraji
Dlouhodobě podporujeme enviromentální výchovu dětí a mládeže. Koordinujeme vztahy mezi školami a provozovateli regionálních výukových center zaměřených na správné nakládání s odpady. V rámci podpory zajišťujeme finance na dopravu dětí a koordinujeme také náplň aktivit ve výukových a školicích centrech.
Povinnosti obcí v oblasti nakládání s odpady
Poskytujeme odbornou pomoc řadě měst a obcí Plzeňského kraje při přípravách, aktualizaci vyhlášek o svozu a nakládání s komunálními odpady.
Husova cesta
Husova cesta je dálková pěší poutní stezka. Symbolicky následuje mistra Jana Husa na jeho poslední životní pouti z Čech do Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. Tato poutní stezka vzniká díky česko-bavorské spolupráci RRA a Historického parku Bärnau-Tachov.
EPICAH
Projekt EPICAH (Effectiveness of Policy Instruments for Cross-Border Advancement in Heritage) je mezinárodní projekt finančně podpořený EU prostřednictvím programu Interreg Europe. Jeho cílem je skrze získané zahraniční zkušenosti podpořit efektivitu programů přeshraniční spolupráce, a to v oblasti přírodního a kulturního dědictví. Hlavním výstupem tohoto tříletého projektu je akční plán zpracovaný za každou ze zapojených příhraničních oblastí.V našem případě se tak jedná o česko-bavorské pohraničí.
Samosprávy v příhraničních regionech
Cílem tohoto česko-bavorského projektu je zvýšení intenzity přeshraniční spolupráce v rámci činností samospráv a výměna zkušenosti při řešení problémů v území. Za tímto účelem bylo uskutečněno přeshraniční setkávání v rámci study visit a konference. Projekt realizuje RRA PK ve spolupráci Euregio Bayerischer Wald – Šumava – Dolní Inn.
Společně pro náš region
Cílem tohoto česko-bavorského projektu je zvýšit intenzitu přeshraniční spolupráce na území dispozičního fondu Šumava. Snaží se o zlepšení procesů vzájemného poznávání, citelnou interpretací společných hodnot, sdílení dobrých praxí a efektivní prezentaci regionálních i přeshraničních úspěchů.
ArcheoDanube
Projekt ArcheoDanube pomáhá 22 městům v regionu Dunaj v citlivém začleňování archeologického dědictví do městských částí a jeho zachování pro příští generace.V Plzeňském kraji podnikáme v rámci projektu kroky pro zachování kulturního dědictví Starého Plzence, a to za pomocí archeoparku a podporou tzv. archeoturismu.
Vybudování specializovaných učeben v Domě dětí a mládeže Stříbro
V rámci tohoto projektu jsme pomohli vybudovat novou vestavbu v Domě dětí a mládeže ve Stříbře. Ve zrekonstruovaných prostorách původní půdy vznikly celkem 3 specializované moderní učebny pro technické, přírodovědné a IT vzdělávání. Součástí projektu bylo také vybudování skladovacích prostor pro potřebný materiál či zajištění bezbariérovosti objektu.
Socioekonomický atlas Plzeňské aglomerace
Pro Útvar koordinace evropských projektů města Plzně jsme zpracovali analytický dokument nabízející základní socioekonomické charakteristiky území, a to v mnoha oblastech, jako např. obyvatelstvo, vzdělání, trh práce, kultura, doprava a další. Dokument dobře poslouží především odborníkům při strategickém rozhodování, ale také širší veřejnosti pro získání komplexního přehledu o této oblasti zahrnující celkem 108 obcí.
Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald
Posláním projektu muzea společného dědictví je hravou a moderní formou přiblížit společnou historii, tradiční zvyky, historické události, přírodu i způsob života obyvatel v regionu Domažlice – Furth im Wald. Hlavním výstupem projektu bude příprava několika expozic: dvou stálých hravých v Domažlicích a jedné multimediální výstavní ve Furth im Waldu. Součástí projektu je i tvorba doprovodných edukativních programů pro děti a mládež.
Vzdělávací centrum knihovna v Domažlicích
Tento projekt byl součástí úspěšné komplexní obnovy historického objektu pivovaru v centru Domažlic, kde vzniklo Kulturní centrum-pivovar Domažlice. Obnova areálu se uskutečnila díky synergickým projektům – Komunitní centrum, Vzdělávací centrum knihovna a aktuálně probíhajícímu přeshraničnímu projektu Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald. Objekt Kulturní centrum-pivovar Domažlice získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce budov.
Komunitní centrum Domažlice
Tento projekt byl součástí úspěšné komplexní obnovy objektu pivovaru v centru Domažlic, kde vzniklo Kulturní centrum-pivovar Domažlice. Obnova areálu se uskutečnila díky synergickým projektům – Komunitní centrum, Vzdělávací centrum knihovna a aktuálně probíhajícímu přeshraničnímu projektu Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald. Objekt Kulturní centrum-pivovar Domažlice získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce budov.
Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu
Podíleli jsme se na revitalizaci památkového areálu v Mariánské Týnici a jeho dokončení dle původního historického návrhu architekta Santiniho. Dostavba chybějícího východního ambitu byla posledním krokem k dovršení ideálního projektu celého barokního poutního areálu. Projekt dostavby východního ambitu získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Novostavby budov.
Revitalizace katedrály sv. Bartoloměje
Byli jsme aktivní součástí více než pětiletého procesu rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších památek regionu – katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. Projekt revitalizace katedrály představoval teprve třetí velkou rekonstrukci v historii této stavby a byl zaměřen na rozvoj architektonické výjimečnosti a podporu celkové umělecké a duchovní atmosféry interiéru.
Transformace DOZP Stod – závěrečná etapa (Staňkov, Kvíčovice, Dnešice a Stod)
Podíleli jsme se na úspěšném dokončení náročného procesu transformace původního centra sociálních služeb ve Stodě. U procesu transformace stála RRA od samotného počátku již v roce 2007. V rámci této závěrečné etapy došlo k přestěhování zbývajících 48 klientů do nově vybudovaných domů ve čtyřech vybraných lokalitách a k opuštění stávajícího areálu. Součástí projektu bylo také zřízení administrativní budovy.
Transformace DOZP Stod – II. etapa (Staňkov, Nýřany, Tlučná, Chotěšov, Vejprnice)
Podíleli jsme se na náročném procesu transformace původního centra sociálních služeb ve Stodě. Tento proces byl rozdělen celkem do 4 etap. V rámci etapy II. došlo k vybudování 10 nových domácností a přestěhování celkem 41 klientů.
Transformace DOZP Stod – I. Etapa
Celý proces transformace byl rozdělený celkem do 4 etap v průběhu 10 let a zahrnoval postupnou přeměnu DOZP Stod na zařízení umožňující poskytování sociálních služeb v uživatelově přirozeném prostředí.
Sociálně terapeutické centrum DOZP Stod
Díky projektu „Sociálně terapeutické centrum DOZP Stod“ došlo k vytvoření zcela nového typu sociální služby, k začlenění osob se zdravotním postižením a zajištění následných podpůrných občanských služeb.
Podpora integrace osob se zdravotním postižením
Více než 10 let jsme se aktivně podíleli na unikátním procesu postupné transformace původního ústavu sociální péče ve městě Stod.
Územní koncepce Českého lesa
Snažíme se skloubit ochranu přírody s udržitelným rozvojem turismu v cenných lokalitách. V tomto směru nás zajímá území Českého lesa a přilehlých přírodních parků v Bavorsku.
Chain Reactions
Projekt Chain Reactions je zaměřený na posílení kapacity průmyslových podniků inovovat. Specificky pomáhá zejména malým a středním podnikům, které často nemají z důvodu zaměření se na provozní záležitosti čas a kapacity věnovat se inovacím a úsilí o výhodnější zapojení se do přeshraničních či globálních hodnotových řetězců.
Pohledy do minulosti Plzeňského kraje
Unikátní expozice dějin Plzeňského kraje umožňující efektivně využít kulturně historický potenciál budovy Západočeského muzea.
Smart Akcelerátor
Smyslem projektu je podpora a rozvoj prostředí výzkumu, vývoje a inovací v regionu a zlepšování jména kraje jako inovačního a progresivního regionu. Aktivity projektu kladou důraz na zlepšení komunikace a spolupráce klíčových aktérů inovačního ekosystému, vzdělávání, mapování potřeb prostředí a podporu marketingu
Chain Reactions
Projekt Chain Reactions je zaměřený na posílení kapacity průmyslových podniků inovovat. Specificky pomáhá zejména malým a středním podnikům, které často nemají z důvodu zaměření se na provozní záležitosti čas a kapacity věnovat se inovacím a úsilí o výhodnější zapojení se do přeshraničních či globálních hodnotových řetězců.
Pakt zaměstnanosti
Pakt zaměstnanosti je otevřená platforma propojující zaměstnavatele, veřejnou správu a další instituce, které se v Plzeňském kraji zabývají zaměstnaností, vzděláváním a trhem práce.
Vybudování specializovaných učeben v Domě dětí a mládeže Stříbro
V rámci tohoto projektu jsme pomohli vybudovat novou vestavbu v Domě dětí a mládeže ve Stříbře. Ve zrekonstruovaných prostorách původní půdy vznikly celkem 3 specializované moderní učebny pro technické, přírodovědné a IT vzdělávání. Součástí projektu bylo také vybudování skladovacích prostor pro potřebný materiál či zajištění bezbariérovosti objektu.
Projekty na podporu třídění odpadů
Pomáháme řadě měst a obcí získat finanční pomoc národních i evropských fondů určených pro rozšíření infrastruktury zařízení pro sběr tříděného odpadu.
Sběrné dvory
Agentura pomohla vybudovat v Plzeňském kraji již 46 sběrných dvorů. V rámci naší činnosti pomáháme obcím vyhodnotit potřebnost sběrného dvora, pořídit příslušnou projektovou dokumentaci, zajistit dotační prostředky pro výstavbu a pomoci stavbu zrealizovat a uvést do provozu.
Optimalizace systémů nakládání s odpady
Připravujeme plány odpadového hospodářství a zpracování technicko-ekonomických studií, jejichž cílem jsou formulace návrhů optimalizace systému sběru a nakládání s komunálními odpady.
Environmentální výchova v Plzeňském kraji
Dlouhodobě podporujeme enviromentální výchovu dětí a mládeže. Koordinujeme vztahy mezi školami a provozovateli regionálních výukových center zaměřených na správné nakládání s odpady. V rámci podpory zajišťujeme finance na dopravu dětí a koordinujeme také náplň aktivit ve výukových a školicích centrech.
Povinnosti obcí v oblasti nakládání s odpady
Poskytujeme odbornou pomoc řadě měst a obcí Plzeňského kraje při přípravách, aktualizaci vyhlášek o svozu a nakládání s komunálními odpady.
RECIPROCITY
Projekt RECIPROCITY (Replication of innovative concepts for peri-urban, rural or inner-city mobility) je mezinárodní projekt realizovaný v rámci evropského programu HORIZON 2020. Projekt si klade za cíl přeměnit evropská města na klimaticky odolné, síťové, multimodální dopravní uzly pro chytrou a udržitelnou mobilitu.
Přestupní uzly a další infrastruktura pro veřejnou dopravu
Nabízíme zpracování investičních záměrů, kapacity posouzení, podporu při získání externích finančních zdrojů a řízení projektů dopravních přestupních uzlů.
Rozvoj místní infrastruktury pro pěší a cyklistickou dopravu
Na základě zpracovaných koncepcí pomáháme obcím prostřednictvím podpory při získávání externích finančních zdrojů z Integrovaného regionálního operačního programu a dotačních programů Státního fondu dopravní infrastruktury zlepšit stav infrastruktury pro pěší a cyklistickou dopravu – chodníků, smíšených stezek pro chodce a cyklisty, jakož i samostatných cyklostezek.
Rozvoj regionální silniční sítě
Na základě zpracovaných analýz, koncepcí a investičních strategií pomáháme Plzeňskému kraji zlepšit stav silnic III. třídy a zejména pak II. třídy prostřednictvím řízení projektů jejich rekonstrukcí nebo novostaveb v rámci podpory Integrovaného regionálního operačního programu.
Strategické plánování, koncepce, analýzy, mezinárodní projekty
Zpracováváme analýzy, koncepce a strategie zejména v oblasti veřejné, cyklistické a pěší dopravy. Podílíme se na realizaci mezinárodních projektů zaměřených na nízkouhlíkové dopravní technologie.
Přístavba a rekonstrukce DSP Kralovice
Cílem tohoto projektu je navýšení kapacity pobytových sociálních služeb v Domě sociální péče v Kralovicích a zvýšení pohodlí a komfortu místních klientů. Projekt je financován z národního programu MPSV a probíhá v letech 2019 – 2024. Součástí projektu je výstavba nové budovy, stavební úpravy stávající budovy a pořízení vnitřního vybavení.
Samosprávy v příhraničních regionech
Cílem tohoto česko-bavorského projektu je zvýšení intenzity přeshraniční spolupráce v rámci činností samospráv a výměna zkušenosti při řešení problémů v území. Za tímto účelem bylo uskutečněno přeshraniční setkávání v rámci study visit a konference. Projekt realizuje RRA PK ve spolupráci Euregio Bayerischer Wald – Šumava – Dolní Inn.
Společně pro náš region
Cílem tohoto česko-bavorského projektu je zvýšit intenzitu přeshraniční spolupráce na území dispozičního fondu Šumava. Snaží se o zlepšení procesů vzájemného poznávání, citelnou interpretací společných hodnot, sdílení dobrých praxí a efektivní prezentaci regionálních i přeshraničních úspěchů.
ArcheoDanube
Projekt ArcheoDanube pomáhá 22 městům v regionu Dunaj v citlivém začleňování archeologického dědictví do městských částí a jeho zachování pro příští generace.V Plzeňském kraji podnikáme v rámci projektu kroky pro zachování kulturního dědictví Starého Plzence, a to za pomocí archeoparku a podporou tzv. archeoturismu.
Vybudování specializovaných učeben v Domě dětí a mládeže Stříbro
V rámci tohoto projektu jsme pomohli vybudovat novou vestavbu v Domě dětí a mládeže ve Stříbře. Ve zrekonstruovaných prostorách původní půdy vznikly celkem 3 specializované moderní učebny pro technické, přírodovědné a IT vzdělávání. Součástí projektu bylo také vybudování skladovacích prostor pro potřebný materiál či zajištění bezbariérovosti objektu.
Socioekonomický atlas Plzeňské aglomerace
Pro Útvar koordinace evropských projektů města Plzně jsme zpracovali analytický dokument nabízející základní socioekonomické charakteristiky území, a to v mnoha oblastech, jako např. obyvatelstvo, vzdělání, trh práce, kultura, doprava a další. Dokument dobře poslouží především odborníkům při strategickém rozhodování, ale také širší veřejnosti pro získání komplexního přehledu o této oblasti zahrnující celkem 108 obcí.
Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald
Posláním projektu muzea společného dědictví je hravou a moderní formou přiblížit společnou historii, tradiční zvyky, historické události, přírodu i způsob života obyvatel v regionu Domažlice – Furth im Wald. Hlavním výstupem projektu bude příprava několika expozic: dvou stálých hravých v Domažlicích a jedné multimediální výstavní ve Furth im Waldu. Součástí projektu je i tvorba doprovodných edukativních programů pro děti a mládež.
Vzdělávací centrum knihovna v Domažlicích
Tento projekt byl součástí úspěšné komplexní obnovy historického objektu pivovaru v centru Domažlic, kde vzniklo Kulturní centrum-pivovar Domažlice. Obnova areálu se uskutečnila díky synergickým projektům – Komunitní centrum, Vzdělávací centrum knihovna a aktuálně probíhajícímu přeshraničnímu projektu Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald. Objekt Kulturní centrum-pivovar Domažlice získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce budov.
Komunitní centrum Domažlice
Tento projekt byl součástí úspěšné komplexní obnovy objektu pivovaru v centru Domažlic, kde vzniklo Kulturní centrum-pivovar Domažlice. Obnova areálu se uskutečnila díky synergickým projektům – Komunitní centrum, Vzdělávací centrum knihovna a aktuálně probíhajícímu přeshraničnímu projektu Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald. Objekt Kulturní centrum-pivovar Domažlice získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce budov.
Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu
Podíleli jsme se na revitalizaci památkového areálu v Mariánské Týnici a jeho dokončení dle původního historického návrhu architekta Santiniho. Dostavba chybějícího východního ambitu byla posledním krokem k dovršení ideálního projektu celého barokního poutního areálu. Projekt dostavby východního ambitu získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Novostavby budov.
Revitalizace katedrály sv. Bartoloměje
Byli jsme aktivní součástí více než pětiletého procesu rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších památek regionu – katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. Projekt revitalizace katedrály představoval teprve třetí velkou rekonstrukci v historii této stavby a byl zaměřen na rozvoj architektonické výjimečnosti a podporu celkové umělecké a duchovní atmosféry interiéru.
Transformace DOZP Stod – závěrečná etapa (Staňkov, Kvíčovice, Dnešice a Stod)
Podíleli jsme se na úspěšném dokončení náročného procesu transformace původního centra sociálních služeb ve Stodě. U procesu transformace stála RRA od samotného počátku již v roce 2007. V rámci této závěrečné etapy došlo k přestěhování zbývajících 48 klientů do nově vybudovaných domů ve čtyřech vybraných lokalitách a k opuštění stávajícího areálu. Součástí projektu bylo také zřízení administrativní budovy.
Transformace DOZP Stod – II. etapa (Staňkov, Nýřany, Tlučná, Chotěšov, Vejprnice)
Podíleli jsme se na náročném procesu transformace původního centra sociálních služeb ve Stodě. Tento proces byl rozdělen celkem do 4 etap. V rámci etapy II. došlo k vybudování 10 nových domácností a přestěhování celkem 41 klientů.
Transformace DOZP Stod – I. Etapa
Celý proces transformace byl rozdělený celkem do 4 etap v průběhu 10 let a zahrnoval postupnou přeměnu DOZP Stod na zařízení umožňující poskytování sociálních služeb v uživatelově přirozeném prostředí.
Sociálně terapeutické centrum DOZP Stod
Díky projektu „Sociálně terapeutické centrum DOZP Stod“ došlo k vytvoření zcela nového typu sociální služby, k začlenění osob se zdravotním postižením a zajištění následných podpůrných občanských služeb.
Podpora integrace osob se zdravotním postižením
Více než 10 let jsme se aktivně podíleli na unikátním procesu postupné transformace původního ústavu sociální péče ve městě Stod.
Pohledy do minulosti Plzeňského kraje
Unikátní expozice dějin Plzeňského kraje umožňující efektivně využít kulturně historický potenciál budovy Západočeského muzea.
Rekonstrukce depozitáře Studijní vědecké knihovny
Projekt spočívá v rekonstrukci původního depozitáře Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Díky projektu dojde k rozšíření kapacity prostoru na ukládání nových přírůstků knihovního fondu na dalších 30 let a současně k modernizaci způsobu ochrany knižních fondů.
Husova cesta
Husova cesta je dálková pěší poutní stezka. Symbolicky následuje mistra Jana Husa na jeho poslední životní pouti z Čech do Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. Tato poutní stezka vzniká díky česko-bavorské spolupráci RRA a Historického parku Bärnau-Tachov.
EPICAH
Projekt EPICAH (Effectiveness of Policy Instruments for Cross-Border Advancement in Heritage) je mezinárodní projekt finančně podpořený EU prostřednictvím programu Interreg Europe. Jeho cílem je skrze získané zahraniční zkušenosti podpořit efektivitu programů přeshraniční spolupráce, a to v oblasti přírodního a kulturního dědictví. Hlavním výstupem tohoto tříletého projektu je akční plán zpracovaný za každou ze zapojených příhraničních oblastí.V našem případě se tak jedná o česko-bavorské pohraničí.
Samosprávy v příhraničních regionech
Cílem tohoto česko-bavorského projektu je zvýšení intenzity přeshraniční spolupráce v rámci činností samospráv a výměna zkušenosti při řešení problémů v území. Za tímto účelem bylo uskutečněno přeshraniční setkávání v rámci study visit a konference. Projekt realizuje RRA PK ve spolupráci Euregio Bayerischer Wald – Šumava – Dolní Inn.
Společně pro náš region
Cílem tohoto česko-bavorského projektu je zvýšit intenzitu přeshraniční spolupráce na území dispozičního fondu Šumava. Snaží se o zlepšení procesů vzájemného poznávání, citelnou interpretací společných hodnot, sdílení dobrých praxí a efektivní prezentaci regionálních i přeshraničních úspěchů.
ArcheoDanube
Projekt ArcheoDanube pomáhá 22 městům v regionu Dunaj v citlivém začleňování archeologického dědictví do městských částí a jeho zachování pro příští generace.V Plzeňském kraji podnikáme v rámci projektu kroky pro zachování kulturního dědictví Starého Plzence, a to za pomocí archeoparku a podporou tzv. archeoturismu.
Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald
Posláním projektu muzea společného dědictví je hravou a moderní formou přiblížit společnou historii, tradiční zvyky, historické události, přírodu i způsob života obyvatel v regionu Domažlice – Furth im Wald. Hlavním výstupem projektu bude příprava několika expozic: dvou stálých hravých v Domažlicích a jedné multimediální výstavní ve Furth im Waldu. Součástí projektu je i tvorba doprovodných edukativních programů pro děti a mládež.
Vzdělávací centrum knihovna v Domažlicích
Tento projekt byl součástí úspěšné komplexní obnovy historického objektu pivovaru v centru Domažlic, kde vzniklo Kulturní centrum-pivovar Domažlice. Obnova areálu se uskutečnila díky synergickým projektům – Komunitní centrum, Vzdělávací centrum knihovna a aktuálně probíhajícímu přeshraničnímu projektu Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald. Objekt Kulturní centrum-pivovar Domažlice získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce budov.
Komunitní centrum Domažlice
Tento projekt byl součástí úspěšné komplexní obnovy objektu pivovaru v centru Domažlic, kde vzniklo Kulturní centrum-pivovar Domažlice. Obnova areálu se uskutečnila díky synergickým projektům – Komunitní centrum, Vzdělávací centrum knihovna a aktuálně probíhajícímu přeshraničnímu projektu Muzeum společného dědictví regionu Domažlice-Furth im Wald. Objekt Kulturní centrum-pivovar Domažlice získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce budov.
Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu
Podíleli jsme se na revitalizaci památkového areálu v Mariánské Týnici a jeho dokončení dle původního historického návrhu architekta Santiniho. Dostavba chybějícího východního ambitu byla posledním krokem k dovršení ideálního projektu celého barokního poutního areálu. Projekt dostavby východního ambitu získal titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii Novostavby budov.
Revitalizace katedrály sv. Bartoloměje
Byli jsme aktivní součástí více než pětiletého procesu rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších památek regionu – katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. Projekt revitalizace katedrály představoval teprve třetí velkou rekonstrukci v historii této stavby a byl zaměřen na rozvoj architektonické výjimečnosti a podporu celkové umělecké a duchovní atmosféry interiéru.
Územní koncepce Českého lesa
Snažíme se skloubit ochranu přírody s udržitelným rozvojem turismu v cenných lokalitách. V tomto směru nás zajímá území Českého lesa a přilehlých přírodních parků v Bavorsku.
Pohledy do minulosti Plzeňského kraje
Unikátní expozice dějin Plzeňského kraje umožňující efektivně využít kulturně historický potenciál budovy Západočeského muzea.
Strategické plánování, koncepce, analýzy, mezinárodní projekty
Zpracováváme analýzy, koncepce a strategie zejména v oblasti veřejné, cyklistické a pěší dopravy. Podílíme se na realizaci mezinárodních projektů zaměřených na nízkouhlíkové dopravní technologie.
Socioekonomický atlas Plzeňské aglomerace
Pro Útvar koordinace evropských projektů města Plzně jsme zpracovali analytický dokument nabízející základní socioekonomické charakteristiky území, a to v mnoha oblastech, jako např. obyvatelstvo, vzdělání, trh práce, kultura, doprava a další. Dokument dobře poslouží především odborníkům při strategickém rozhodování, ale také širší veřejnosti pro získání komplexního přehledu o této oblasti zahrnující celkem 108 obcí.